Ôsmym splnom v roku sa začínajú dni ochladzovať ako prvá predzvesť jesenných dní. Chladná ranná rosa, ranné hmly a kratšie dni postupne pripravujú prostredie pre hríbové klenoty našich lesov. Suché prostredie lúk, lesov, rýchlo do seba natiahne akúkoľvek vlhkosť, môže sa objaviť letné blato, chladná rosa… Zažívame studené letné rána a ešte stále teplé až horúce dni. Ľudský organizmus sa musí z teplého letného počasia postupne prelaďovať na jesenné počasie. Ešte stále máme možnosť nájsť kvitnúce liečivé rastliny. A v čase dorastajúceho splnu sa po daždivej vlahe začínajú objavovať liečivé hríby, nielen v lesoch, ale aj na stromoch.
Žltý klenot – Sírovec
Rastie výhradne na živom dreve, prevažne na celých stromoch, nie na pníkoch. Svojou jasne oranžovou farbou a nádhernou žltou spodnou stranou kraľuje na kmeňoch čerešní, jabloní, hrušiek, ale videli sme ho i na iných stromoch. Najčastejšie však na divých obrovských čerešniach, kde často rastie vo veľkých výškach na nedostupných miestach. Keď je čerstvý, je krásne sfarbený, mäkký, voňavý a už v surovom stave chutí úžasne, akoby bol naložený v kyslo slanom náleve. Na jeho povrchu sa často vyzrážajú kvapky čírej tekutiny obsahujúcej najúčinnejšie a najvzácnejšie látky tejto úžasnej huby. Prvé hodiny je mäkký a postupne cca na druhý východ slnka stráca pružnosť a mení svoju typickú hubovú konzistenciu , stáva sa práchnivejúcim drevom bielej farby, až nakoniec odpadá a nechá po sebe len biele stopy. Zbierame prednostne mladé šťavnaté plodnice. Prvýkrát sa objavuje na konci jari a začiatkom teplých dní, ideálne v máji, ale nájsť sa dá aj koncom leta a začiatkom jesene.
Sírovec patrí medzi labužnícky dar lesa a kto ho jedol čerstvý, ľahko opekaný, alebo krátko dusený na smotane alebo so zeleninou, bude si dlho pamätať jeho jemnú chuť a lahodnú štruktúru. Recept uvádzame nižšie.
Liečivé účinky – zber pre liečebné účinky je doložený v Európe i Ázii v staroveku a pre gurmánske účely až oveľa neskôr. Ľudia totiž poznali jeho silu a používal sa vo forme vodných odvarov, tinktúr, jemných práškov či v sušenej forme ako liečivá korenina. V čerstvom stave obsahuje obrovské množstvo bio aktívnych látok, minerálne látky , množstvo vitamínov, veľa antibakteriálnych zlúčenín. Používa sa pre svoje silné proti rakovinotvorné účinky, ako imunostimulátor, hepatoprotektor… Vedecky podložených účinných látok je obrovské množstvo – nevýhodou je jeho divokosť a problém s umelým pestovaním. Preto patrí medzí kráľovské lieky, ktoré treba zbierať skutočne čerstvé – čo logicky zvyšuje jeho cenu a znižuje dostupnosť. Na Slovensku však zatiaľ patrí medzi hojne dostupné a málo zbierané hríby. Z lekární ho poznáme skôr ako čínsku liečivú hubu Maitake
Imunostimulačné látky zastupujú hlavne steroidné zlúčeniny (kyselina eburiková) Cytotoxické pôsobenie je dokázané proti piatim rakovinovým líniám u ľudí – HL- 60,SMMC-72,A-549,MCF -7,SW-480). Obsahuje tiež dobre vstrebateľný peroxid ergoststerolu a vzácny Quercetin.
Účinne vyživuje hrubé črevo a ničí baktérie plesňového pôvodu.
Hypoglykemické účinky sa hojne využívajú pri liečbe cukrovky, regenerácii a liečbe podžalúdkovej žľazy a silne ovplyvňujú zdravú produkciu inzulínu. Dokáže podporiť regeneráciu poškodenej pečene. Obnovuje žalúdočnú sliznicu a pomáha pri liečbe žalúdočných vredov.
Možno ho nakladať do liečivých tinktúr, vysušiť, tvoriť z neho liečivé odvary a nápoje. Je gurmánskou pochúťkou a samotná konzumácia tejto ľahko stráviteľnej huby prináša úľavu vo všetkých oblastiach. Nepotrebuje žiadnu špeciálnu úpravu a nenapádajú ho ani bežné hríbové červíčky.
Takže na záver sľúbený recept (z našej knihy Weleslawa: Čarovná kuchárka)
Sírovec alebo syrovec (!), a čo s ním….
Božská huba, sen všetkých maškrtníkov. Jej názov súvisí asi s farbou, no my ju voláme podľa chuti…Keď sa rozvinú listy na stromoch, zbystríme pozornosť, chodíme po krajine ako Indiáni na bojovom chodníku. Syrovec totiž rád mení stromy, na ktorých sa objaví. Pramene píšu, že sa často objaví na tom istom niekoľko razy za sebou, ale naša skúsenosť je iná. Preto pozorne prezeráme všetky stromy, ktoré stretáme. Ovocné a listnáče. Na ihličnanoch nerastie.
Toho roku prišiel až k nám, do sadu pod les, tam, kde pasieme svoje malé kozie stádo. Syrovec/sírovec je jedlý iba dva dni. Potom budete žuvať len tvrdú hmotu bez chuti, môžete čarovať na sporáku, koľko chcete…Musí byť žltá, svetlučká, mäkká, nôž cez ňu prejde ako cez maslo. Vtedy ju berte. Nechajte na strome podhubie, aby mala ešte ako dorastať, môžete potom brať aj na viackrát. Ružová a hlavne oranžová farba značí nejedlosť. Celulóza, br…
(Z jej vynikajúcich vlastností vyberáme: antibakteriálna, proti parazitárna, proti boreliová, protirakovinová , rieši črevné problémy.)
My ju varíme dvojako. Hneď si odkrojíme malé tenšie plátky, posypeme bio vegetou a na horúcej panvici takmer nasucho opečieme. Je to obdoba grilovania. Vzniknú vám chutné , ľahko stráviteľné minútky, ktoré môžete schrúmať do 10 minút od príchodu domov. Medzitým si nakrájame ďalšie plátky, očistíme mrkvu, petržlen, zeler a cibuľu , povaríme s bobkovým listom, celým čiernym korením a bio vegetou. Vložíme plátky syrovca a dusíme. Pripravujeme si totiž sviečkovú, oveľa lahodnejšiu než tú z mäsa. Podávame s cestovinami, chlebom alebo knedľou.
Keďže máme zásadu, že jeme len čerstvo pripravené jedlo, podľa možnosti z nášho okolia, podľa možnosti v súlade s požiadavkami tela a zdravotnými tendenciami, naviac rýchlo uvarenými a jednoduchými, dary z lesa a nášho dvora dokonale spĺňajú všetky tieto požiadavky.
Krásne dni prajú
Weleslawa a Duchoslav